říjen

Domov žije Týdnem sociálních služeb

„Jedeme v tom společně“ – to je heslo letošního Týdne sociálních služeb pořádaného Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR a Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR. V rámci "týdne" se ve dnech 2. až 8. října konají po celé republice aktivity mající za cíl přiblížit veřejnosti práci poskytovatelů sociálních služeb. V České republice jich působí více než dvě tisícovky. Služby poskytují přibližně sedmi stům tisícům klientů. Patří mezi ně také Domov na zámku Bystré.

Domov na zámku Bystré v rámci aktivit otevře 6. října své dveře v objektu bysterské pošty, kde je od ledna 2015 poskytována ambulantní služba Sociálně terapeutické dílny. O tuto službu je velký zájem.  Veřejnost může využít možnosti podívat se na práci klientů při výrobě ručního papíru, svíček, košíků, textilních sedáků či keramiky.

Pro sportovní nadšence byl připraven již tradiční Integrační turnaj ve florbalu. Letošního ročníku se zúčastnily čtyři týmy včetně florbalistů pořadatelského domova. Na parketu tělocvičny mezi sebou postupně bojovaly týmy Základní školy Bystré, Základní školy speciální Bystré – Polička, Základní školy speciální Litomyšl a mužstvo domova. Hrálo se systémem „každý s každým“. Pohár pro vítěze zůstal tentokráte v Bystrém. Vybojovali jej hráči Základní školy Bystré, kteří ve finálovém utkání zvítězili nad týmem litomyšlské speciální školy skórem 6:4.

V zápase o 3. místo mezi Základní školou speciální Bystré – Polička a pořadatelským domovem, byl po nájezdech úspěšnější bysterský domov.   

Základní škola speciální Bystré nominovala do turnaje nové hráče, byly mezi nimi také dívky. Dle konstatování Petra Mohelníka, učitele této školy, se žáci na utkání speciálně nepřipravovali. Mimo školu mnoho nesportují, ale při hodinách tělocviku velmi rádi posilují, zejména na poličském hřišti. S novými hráči se do turnaje přihlásila také Základní škola speciální Litomyšl i bysterská „základka“.  Je zřejmé, že florbal je pro mladé lidi stále populární.

Výsledky v tomto turnaji nejsou podstatné. Domov na zámku Bystré těší zájem o turnaj.  Jsme rádi, že si týmy opět po roce našly cestu do domova a věříme, že v něm prožily příjemné sportovní dopoledne.Ministr Chvojka se v domově zajímal o život klientů i práci zaměstnanců

Domov na zámku Bystré v úterý 10. října navštívil JUDr. Jan Chvojka, ministr vlády České republiky pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu. Působí také jako zastupitel Pardubického kraje.  Ministr Chvojka si v doprovodu ředitele domova Mgr. Ivo Musila a delegace z města Bystré v čele se starostou ing. Miloslavem Sejkovou, prohlédl Integrační centrum pro podporovaný život DNZ Bystré. Zavítal také do dílen v Hájence i do večerní školy.

V kavárně „Hájenky“ se poté setkal s některými  klienty domova a zaměstnanci. S obyvateli domova hovořil o jejich životě a práci. Účastníci setkání, Vladimír Matura a Jan Mátyás, pohovořili o práci v dílnách a informovali pana ministra o svých sportovních úspěších. Klienti, kterým je poskytována služba podpora samostatného bydlení, sdělili také své zkušenosti s bydlením v Poličce.  Ministr Chvojka se zajímal se o činnost domova a práci zaměstnanců. Uvedl, že si práce v sociálních službách velmi váží a označil ji jako velmi náročnou. 


 

Regionální přeborník Českého svazu mentálně postižených sportovců je z Bystrého!

V  Hradci Králové se 11. října uskutečnil již 18. ročník Regionálního turnaje ve stolním tenisu Českého svazu mentálně postižených sportovců. Ve východočeské metropoli se sešlo 93 hráčů.

Domov na zámku Bystré reprezentovali čtyři sportovci v kategorii Muži – B, ve které bojovalo o cenné kovy 29 účastníků rozdělených do 6 skupin.  Je potěšující, že tři stolní tenisté z Bystrého: Vladimír Matura, Alois Kejda a Jiří Hanzl vyhráli svoje skupiny a postoupili do vyřazovacích bojů.

Ve čtvrtfinále bohužel vypadl Jiří Hanzl a až ve finále se o první místo utkali Vladimír Matura s reprezentačním kolegou  Aloisem Kejdou.  Lepší byl tentokráte Vladimír Matura, druhé místo dle slov pořadatele vybojoval “veterán“ této kategorie Alois Kejda.

Všem našim stolním tenistům děkujeme za vzornou reprezentaci domova a pánům Maturovi za zlatou a Kejdovi za stříbrnou medaili gratulujeme !

Mgr. Martin Dvořák


 

Cena Duhové křídlo 2017 zná své vítěze

V pardubickém ABC klubu se ve středu 11. října uskutečnil již pátý ročník udílení ceny Duhové křídlo za činnost ve prospěch osob se zdravotním postižením organizovaný Pardubickým krajem a Národní radou osob se zdravotním postižením Pardubického kraje. Ceny Duhové křídlo 2017, jejichž autorem je architekt Miloslav Chaloupka, se udílejí v kategoriích profesionál, dobrovolník/filantrop, a poskytovatel sociálních služeb.

Porota složená ze zástupců organizátorů soutěže vybírala 10 finalistů ze 70 nominovaných, kteří se výjimečným způsobem podílejí na práci v sociálních službách. I letos měla obtížnou práci. „Obzvlášť při výběru v kategorii Dobrovolník/filantrop jsme měli občas slzy v očích, protože jsme se setkali se spoustou dojemných a inspirativních příběhů,“ zhodnotila práci při posuzování nominovaných členka poroty Radka Svatošová z krajské kanceláře Národní rady osob se zdravotním postižením ČR. Za účasti hostů slavnostního odpoledne v ABC klubu byli vyhlášeni laureáti pro rok 2017.

Poskytovatelem sociálních služeb roku se stala farma Apolenka ze Spojila, mezi profesionály vybrala porota Gabrielu Bělkovou z rehabilitačního centra Lentilka v Pardubicích, mezi dobrovolníky a filantropy zvítězil František Švadlenka ze Svazu tělesně postižených a zvláštní cenu za celoživotní práci obdržela Miluše Horská, ředitelka školy Svítání.

Všem bych chtěl nesmírně poděkovat za jejich práci, neustálou energii a nápady, které do ní přinášejí. Díky nim se posouváme dopředu s kvalitou služeb i s pochopením individuálních potřeb uživatelů služeb. Protože i pomáhat se musí umět,“ řekl radní Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola. Ten letos udělil i jednu speciální cenu navíc: „Patří Tomáši Rybičkovi, který je obyvatelem Domova pod hradem Žampach. Přes své velmi vážné postižení nádherně maluje štětcem připevněným v čelence na hlavě a nyní stojí i za filmem Tomáš, který se stal nejlepším filmem mezinárodního filmového festivalu Mental Power Prague Film Festival 2017,“ dodal Pavel Šotola.

Slavnostní odpoledne v pardubickém ABC klubu doprovodila vystoupení klientů sociálních služeb z celého kraje, které vybrali organizátoři z celoročního festivalu Pod duhovými křídly. „Představili se tanečníci z Domova sociálních služeb Slatiňany, s pohádkou ze života včelích medvídků přijely děti z lanškrounské speciální základní školy, horu energie přivezla mládež z nízkoprahového klubu Díra ze Svitav, náladu zklidnili s úsměvem, písničkou a texty Jiřího Suchého senioři z Heřmanova Městce. S motýlím tancem nás potěšili tanečníci z Oblastní charity v Poličce a Denní stacionář Slunečnice z Pardubic předvedl, jak Karel nese čaj. Na závěr zahrála všem účastníkům folk-folklórní kapela Trdlo, která letos slaví už 35 let na pódiu,“ informovala Radka Svatošová z krajské pobočky Národní rady osob se zdravotním postižením.

Domov na zámku Bystré

Čerpáno z: www.pardubickykraj

www.duhovekridlo.cz


Podzimní vaření

Sobota 14. října se na 1. patře nesla v duchu podzimního vaření. Základem hned pro dvě dobroty k svačině a večeři se staly plodiny, které se sklízejí na podzim.

Jako první se pekl štrúdl. Vyváleli jsme lístkové těsto a bohatě posypali nakrájenými jablky, oříšky, dochutili skořicí a cukrem a upekli v troubě na Zátiší. Odpoledne jsme uvařili kávu a kapučína a hostina mohla začít.

Jako druhý chod jsme vařili bramboráky. Přípravu sledovali téměř všichni obyvatelé 1. patra. Těsta byly plné tři velké mísy. Vůně se linula po celé chodbě a chuť byla velká, takže jsme nestíhali ani smažit.

Podle toho, jak obojí mizelo ze všech talířů, jsme usoudili, že se vše podařilo tak jak mělo.

Mňam!

 

Božena Jančíková

Hana Plchoutová

Marcela Šudomová