listopad

Harmonikáři z Čech i Moravy zahráli v Olešnici

Známé české písničky zněly v sobotu 4. listopadu v sále olešnického kulturního domu. Stalo se tak na tradičním „Setkání harmonikářů“ na pomezí Čech a Moravy, které pořádali
Olešničtí letos už podvacáté. Nechyběli u toho obyvatelé domova na zámku ze služby domov pro osoby se zdravotním postižením a chráněné bydlení.

Na setkání s písničkami doprovázenými harmonikou se všichni již dlouho dopředu těšili. Tato tradiční akce vždy přinesla spoustu pěkných hudebních zážitků. A nebylo tomu jinak ani letos.

Bylo milé, že je v Olešnici osobně přivítal starosta dr. Zdeněk Peša. Bysterští účastníci na setkání vzpomínají: “Vystoupení všech muzikantů bylo pěkné, nejvíce se nám ale líbila skupina třech děvčat z Bystřice nad Pernštejnem. Atmosféra v sokolovně byla moc pěkná. Zazpívali jsme si lidové písničky a někteří si i zatancovali.“

Domů se vrátili s dobrou náladou, spokojeni a plni hezkých zážitků. „Příští rok se do Olešnice třeba znovu rozjedeme“, vzkazují olešnickým pořadatelům.


Abylimpiáda také letos prověřila šikovnost účastníků

Tradiční soutěž tvořivosti – Abylimpiáda  prověřila také v letošním roce šikovnost účastníků soutěže. Stalo se tak v úterý 14. listopadu, kdy v tělocvičně domova všechny přítomné přivítal ředitel domova na zámku Mgr. Ivo Musil a pak se na 135 soutěžících vydalo do „dílniček“ ukázat svůj um.

Stejně jako v loňském roce se soutěže kromě obyvatel domova zúčastnila také mládež a děti z bysterské základní školy. Do Bystrého zavítali také přátelé z Oblastní charity v Poličce. Vybrat si mohli z celé řady disciplín – tvorba z papíru, keramiky, ze dřeva, aranžování květin či obložených mís. Mnozí zvolili odlévání svíček, mýdel či tvorbu papírových tašek, nebo batikování triček.

Během tvořivého odpoledne vznikala pod rukama šikovných tvůrců zajímavá díla - papíroví andělé a palmy, v keramické dílně zase postavičky do betléma. „Dřevaři“ vyráběli dřevěné stromky. Zejména děvčata zkoušela ozdobit batikou bavlněná trička. Fantazii a zručnost předvedli také aranžéři ať již květin, nebo obložených a mís.

Počátek této soutěže je datován do období před 24 lety. Své dovednosti zkouší při abylimpiádě už další generace soutěžících. Postupně soutěží prošly tisícovky dětí a mladých lidí. I když se disciplíny i účastníci mění, to hlavní, doufejme, zůstává – zájem o účast v soutěži, kde vedle sebe tvoří mladí, starší, školní mládež i obyvatelé domova a kde si drobnost za účast v soutěži nakonec po zásluze odnesou všichni.


Stolní tenisté přivezli medaile z republikového turnaje

Ve Dvoře Králové nad Labem se ve dnech 16. - 19. listopadu uskutečnil již XXV. ročník republikového turnaje ve stolním tenise pořádaný Českým hnutím speciálních olympiád. Slavnostní zahájení soutěže proběhlo ve čtvrtek v hale Základní školy Strž. Následovalo zábavně společenské odpoledne, v němž vystoupily taneční skupiny Angeles Dance Group. Hostem byl rovněž čestný předseda Českého hnutí speciálních olympiád  Vlastimil Harapes. O zakončení se postarala rocková skupina Elbereth.  V pátek 17. listopadu přijal delegaci starosta města Dvůr Králové nad Labem ing. Jan Jarolím, následovala individuální prohlídka ZOO Dvůr Králové případně individuální prohlídka pivovaru TAMBOR.

Odpoledne již patřilo sportu. Po individuálních testech dovedností byli účastníci rozřazení do skupin a poté již následovaly soutěže, do kterých významně zasáhli také reprezentanti Domova na zámku Bystré.  Nejúspěšnějším se stal Alois Kejda, který ve čtyřhře s Vladimírem Maturou získal 2. místo ve své skupině a následně vybojoval zlatou medaili ve dvouhře. Vladimír získal rovněž 3. místo ve své kategorii. Další bysterský tenista, Martin Šídlo, který byl na turnaji poprvé, se umístil také na 3. místě v nižší kategorii. Zastoupen byl domov také v kategorii unified (sjednocená čtyřhra), ve které nováček Martin Šídlo a partner Ivo Musil získali 3. místo.                      

K vynikajícím výsledkům blahopřejeme a děkujeme za skvělou reprezentaci domova.