duben

Česko pomáhali uklízet také obyvatelé domova

V sobotu 1. dubna 2017 se 11 obyvatel domova ze služby „Podpora samostatného bydlení“ a „Chráněné bydlení“ zúčastnilo akce – „Pojďme si uklidit město a okolí“. Tako akce proběhla v rámci celostátní akce „Ukliďme Česko“ plánované celostátně na 8. dubna.

Většina z nás se zúčastnila poprvé. Na vše jsme se důkladně připravili a pořídili jsme si reflexní vesty.

Město Bystré nás vybavilo rukavicemi a zajistilo i pytle na odpadky. Kolem 14.00 hodiny akce započala. Prostor za hasičskou zbrojnicí byl zaplněn dětmi i dospěláky a všude zářila reflexní žlutá a oranžová barva, to když si všichni oblékli svoje vesty. Každá skupina dostala plánek trasy. Naší trasou byla silnice k Vápence a zpět obchvatem nad benzinkou až k bytovkám. Lepší počasí jsme si nemohli přát – bylo krásně a slunečno. A snad to bylo i tím počasím, že nás tato práce velmi nadchla. Nikdo by nevěřil, co lidé v přírodě odhodí a co všechno jsme našli. Předměty to byly roztodivné – pneumatiky, lahve z plastu i ze skla, poklice od aut, stěrače, plechovky, odrazky, boty, starý rýč a třeba i zabalené použité dětské pleny. Fuj!!!

Chvílemi jsme soutěžili, kdo najde „větší poklad“. Cestou jsme si tedy stihli i tak trochu zasoutěžit, popovídat, zasmát se a než jsme se nadáli, byli jsme u bytovek a mířili jsme zpět k hasičárně. Tam byli všichni účastníci odměněni výborným občerstvením. Chvíli jsme poseděli, popovídali si s přáteli, které jsme třeba dlouho neviděli a s dobrým pocitem, že jsme něco udělali pro naši přírodu, obec, ale také pro svoje zdraví, jsme se kolem 18. hodiny rozešli zpět domů. Příští rok se rádi k této akci opět připojíme.

Jarmila Štefková, Jarmila Moravcová a Lenka Jílková


Zúčastnili jsme se tradičního turnaje ve stolním tenise v Novém Bydžově!

 Stolní tenisté domova na zámku se ve středu 5. dubna zúčastnili jarního turnaje ve stolním tenise v Novém Bydžově pořádaném Domovem sociálních služeb Skřivany. Sportovní mítink má dlouholetou tradici, letos proběhl již 29. ročník. Stejně jako v loňském roce, i do letos se do bojů na zelených stolech zapojilo velké množství dobře připravených hráčů. Hry probíhaly ve třech kategoriích – muži podle věku do 30 -ti a nad 30 let a svoji kategorii měly i ženy.

Domov na zámku Bystré reprezentovali tři stolní tenisté: Jiří Jílek, Pavel Jílek a Martin Šidlo. Každý z nich sehrál pět napínavých zápasů.

Děkujeme našim hráčům za reprezentaci na turnaji.


Ocenění za příkladnou reprezentaci

Úspěšní sportovci Světových zimních her Speciálních olympiád v Rakousku 2017 a jejich trenéři dne 6. dubna převzali ocenění od ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřiny Valachové. Byl mezi nimi také sportovec našeho domova pan Pavel Urban, člen zlatého fotbalového týmu a také autor pěti olympijských gólů. 

Sportovci s mentálním postižením bodovali na hrách v běžeckém lyžování, alpském lyžování, snowboardu a florbalu.  „Úspěch naší reprezentace na speciálních olympiádách byl fenomenální, pobrali úplně všechno, co bylo, a samozřejmě budu ráda, když tyto úspěchy budeme opakovat i v těch následujících letech a také budu ráda, když ministerstvo bude podporovat speciální olympiády,“ uvedla ministryně školství.  Ocenění v podobě skleněných diamantů za přínos sportu získalo celkem 31 sportovců, trofeje obdrželo také 14 trenérů. Spolu s ministryní se předávání cen zúčastnila náměstkyně pro řízení sekce sportu Simona Kratochvílová, národní ředitelka Českého hnutí Speciálních olympiád (ČHSO) Martina Středová a čestný předseda ČHSO Vlastimil Harapes.  Zimní Speciální Olympijské Hry 2017 se konaly 14.- 25. března 2017 v Rakousku. Zúčastnilo se 3 000 mentálně postižených reprezentantů ze 110 zemí světa, soutěžili v devíti sportovních disciplínách. Cílem Speciálních Olympiád je umožnit co největšímu počtu lidí s mentálním postižením pravidelně sportovat a účastnit se sportovních soutěží bez ohledu na absolutní výkonnost. V současné době je v tomto celosvětovém hnutí zapojeno 170 národních programů, které reprezentují více než 4 miliony sportovců

Zdroj: MSMT. DB


Připravovali jsme se na velikonoční svátky

Neděle 9. dubna byla pro klienty i pracovníky Sociálně terapeutických dílen velmi výjimečná. I když o víkendu je běžně v STD zavřeno, tuto neděli jsme měli opravdu pilno. Zúčastnili jsme se hned tří prodejních akcí, a to Jarních trhů v Bystrém, Velikonoční inspirace v Tylově domě v Poličce a ještě Velikonoc na zámku v Pardubicích. Nabízeli jsme zejména výrobky s jarní a velikonoční tématikou- svíčky ve tvaru vajíčka, keramické slepičky, beránky a různé zápichy do květináčů. Velký úspěch měly tradiční vařečky, sedáky a také drobné výrobky z papíru.

V Pardubicích byla součástí prodejního stánku i dílnička pro děti, kde si mohly sami vyrobit zápich ve tvaru vajíčka z tvrdého papíru, vlny a keramických ozdob. Dílnička byla po celý den zaplněna šikovnými dětmi, které si pak s sebou odnášely vlastnoruční výrobek.

Na všech třech trzích měly výrobky z dílen velký úspěch, výrobky jsou dlouhodobě ve velmi dobré kvalitě a jejich cena je téměř bezkonkurenční. Fakt, že se na jejich výrobě podílí osoby se zdravotním postižením, jim přidává na originalitě a jedinečnosti.

Děkujeme všem zákazníkům, kteří naše výrobky kupují a podporují tak práci lidí, kteří nemají možnost získat běžné pracovní místo.

Kateřina Hegerová


Patříme k sobě letos po dvacáté – byli jsme u toho!

Po několika letech přijali klienti DNZ Bystré pozvání na jubilejní 20. ročník festivalu „Patříme k sobě“ v Semilech, jenž se konal ve dnech 25. -28. 4.2017.
Jedná se o přehlídku hudebních, tanečních a divadelních vystoupení zdravotně postižených, kterou každoročně pořádá Podkrkonošská společnost přátel dětí zdravotně postižených Semily.
Naši klienti ze Zátiší pro tuto příležitost nacvičili stínové divadlo s názvem „Ve volném čase“. Své vystoupení předvedli poprvé na galavečeru v kulturním centru Golf v Semilech a ve stejném sále ještě na dopoledním představení pro školy. Pokaždé sklidili velký úspěch.V rámci čtyřdenního festivalu měli účastníci akce možnost navštívit bowlingový turnaj, 3D kino, výstavy v semilském muzeu a na radnici, podnikli exkurzi do terapeutických dílen Fokus Semily.Jedno odpoledne strávila naše výprava v Turnově, kde po prohlídce města a návštěvě cukrárny shlédla také vystoupení ostatních účinkujících.Klienti našeho domova se festivalu účastní již poněkolikáté. Jako vždy, i letos, byli spokojení s organizací celé akce, jídlem i ubytováním. Už teď se všichni těší na další ročník.

Milena Jonášová


Výlet na festival do Semil

Ve středu 26. dubna bylo deštivo a chladno. Hned ráno tohoto dne se vydalo 6 klientů s doprovodem 2 pracovnic na výlet do Semil, kde se již po dvacáté konal festival:“Patříme k sobě“. Za tento výlet vděčíme pořadatelkám festivalu, které nás na festival pozvaly jako hosty. Měli jsme všichni z pozvání velkou radost, protože jsme se mohli znovu vrátit do míst, která dobře známe a trošku nostalgicky zavzpomínat na krásné zážitky a prostředí, kde jsme v minulosti po několik let vystupovali s dramatickým pásmem. Vzhledem ke zpoždění našeho vlaku jsme již nestihli vystoupení našich kamarádů ze Zátiší, kteří letos na festivalu vystupovali. Mrzelo nás to, ale o další zážitky nebyla nouze. Hned první den odpoledne nám pořadatelky nabídly návštěvu kina, kde promítali pohádku Anděl Páně 2, z čehož jsme měli velkou radost. Večer pak proběhla tradiční diskotéka a na závěr ohňostroj. Po skončení diskotéky jsme odjeli  do nedaleké vesnice Komárov, kde jsme přenocovali v nádherné roubence paní Šimkové. Ráno jsme královsky posnídali, sbalili si svoje zavazadla a odjeli jsme zpět do Semil. Zde jsme navštívili místní Muzeum, kde jsme zhlédli výstavu z dvacetileté historie festivalu. Poznávali jsme zde svoje pamětní listy a našli jsme se na spoustě fotografií, které zde byly na panelech vystaveny. V muzeu jsme zašli rovněž na výstavu obrazů zdejší malířky M. Novákové a v půdních prostorách jsme si měli možnost prohlédnout i výstavu historických loutek. Před odjezdem domů jsme si samozřejmě tradičně koupili nějaký suvenýr na památku a ve 13 hod. jsme odjížděli zpět domů. Při odjezdu jsme byli všichni dojatí a kladli jsme si otázku: „Vrátíme se sem ještě někdy?“ Bylo by to určitě fajn. Po příjezdu do Poličky jsme už byli hodně unavení a hladoví, proto jsme si zašli všichni na společnou večeři, a po ní jsme odjeli domů – do Bystrého.

Jarmila Štefková a Marie Švancarová


Zúčastnili jsme se turnaje v kuželkách

V pátek 28. dubna se naši sportovci zúčastnili turnaje v kuželkách pořádaném Společností pro podporu lidí s mentálním postižením v ČR, pobočkou Brno. Sportovní dopoledne proběhlo v prostorách kuželny Sokola Husovice v Brně. Celá akce byla spojena s příjemnou přátelskou atmosférou. Přestože konečné výsledky nebyly důležité, naši hráči byli se sedmým místem velmi spokojeni. Věříme, že příští rok na turnaj opět vyrazíme. 

Mgr. Tomáš Vrba