březen

Bitva na zelených stolech letos již po čtyřiadvacáté

Stovky odehraných zápasů, tisíce přeletů malých bílých míčků nad zelenými stoly, dlouhá řada hráčů, kterým učaroval ping pong. Především pak stovky hodin organizačních příprav. Tohle vše a mnohem více se skrývá za čtyřiadvaceti ročníky integračního turnaje ve stolním tenise:“ O zámecký pohár“ Domova na zámku Bystré. Mnozí hráči, kteří v něm zkoušeli štěstí jako děti, dnes vodí na turnaj své potomky.

Letošní ročník se uskutečnil 2. března a 11. března v tělocvičně, kde se bojů na zelených stolech zúčastnili stolní tenisté z domova i městečka Bystré. Štěstí přišlo tentokráte poškádlit 13 žáků a dvě desítky mužů. Pořadatelé jsou rádi, že si do tělocvičny našli cestu noví hráči, kteří ještě v tomto turnaji nehráli. Naproti tomu je mrzí, že své tenisové kvality nepřišla prověřit žádná dívka či žena. Boje byly tedy ryze mužskou doménou. Hrálo se systémem každý s každým a potom o umístění.                                                             

Z hráčů pořadatelského domova dosáhl nejlepšího umístění  Alois Kejda před Vladimírem Maturou a Martinem Šidlem. Z nejmladších hráčů byl nejlepší, stejně jako vloni, Vojta Dvořák. Ze starších žáků vybojoval vítězství Adam Steiner, který si tak polepšil, neboť v loňském ročníku skončil druhý.  

Turnaj mužů vyhrál Luděk Řehoř. Nejlepším hráčem z Bystrého byl Martin Dvořák.

Vítězům blahopřejeme. Děkujeme všem za účast a těšíme se příští rok na shledanou.


Nákup v novém obchodě v Bystrém

Oddělení potravin v bysterském obchodě prošlo zásadní rekonstrukcí. Byli jsme zvědaví, co tato změna přinese našim imobilním obyvatelům, a tak jsme se vydali na průzkum.

Venku jsme se ještě „postaru“ potýkali se stupínkem a těžkými vchodovými dveřmi, ale dále už nás čekala jen milá překvapení. Vnitřní dveře se před námi samy otevřely. S elektrickým vozíkem jsme pohodlně projížděli mezi regály a prohlíželi si zboží a nový sortiment. Potřebné věci, které naši obyvatelé nejvíce nakupují, byly na dosah a měli jsme dostatek prostoru.

To bych ocenila nejvíce – dostupnost a prostor – dva nejnutnější faktory. Věříme, že staré dveře se vymění za nové a betonový stupínek zmizí a vyrovná se okolí dveří. Pak bude plnohodnotně obchod sloužit všem, tak jak má – i imobilním obyvatelům Domova na zámku Bystré.

 

Hana Plchoutová,

Domov na zámku Bystré


Obyvatelé domova ve víru tance

Stalo se dobrým zvykem přijmout pozvání Domova na rozcestí Svitavy na Valentýnský ples. Ples má svoji dlouholetou tradici a stabilní je po několik sezón také místo jeho konání - multikulturní zařízení Fabrika ve Svitavách.

Letos se uskutečnil 16. února a z našeho domova měl hojnou účast – přes 50 tanečníků a tanečnic. Se svými přáteli z pořadatelského domova na rozcestí i dalších domovů Pardubického kraje si mohli zatancovat v rytmu kapely ABC rock z Boskovic. Kromě tance je na parketu čekaly také soutěže o ceny. Nejvíce zaujalo klání o nejlepšího tanečníka a také soutěž o Miss a Missáka plesu. Svoji návštěvou potěšila skupina Limits, která předvedla úžasnou street workoutovou exhibici. Lákadlem byly letos také losy s možností výher zajímavých cen. Kdo zrovna netančil, mohl se občerstvit, nebo si jen tak popovídat s přáteli. Děkujeme pořadatelům plesu za pozvání a příjemně prožité odpoledne. 


Letos již podesáté se amatérští umělci představili v Tylově domě na přehlídce „Život je jen náhoda“

Již desetiletou tradici má přehlídka hudebních, dramatických a tanečních vystoupení: “Život je jen náhoda“ organizovaná Domovem na zámku Bystré ve spolupráci s Tylovým domem v Poličce. Jubilejní 10. ročník se uskutečnil ve čtvrtek 30. března.

V pestrém programu, chystaném dlouho dopředu, vystoupili obyvatelé Domova na zámku Bystré,  Domova na rozcestí Svitavy, Domova u studánky z Anenské Studánky, Domova na hradě Rychmburk. Přehlídky se zúčastnili také přátelé z Domova pod hradem Žampach, Domova sociálních služeb Slatiňany a uživatelé služeb Oblastní charity Polička. Svoji premiéru mezi stodeseti účinkujícími letos prožily děti z nízkoprahového klubu Díra ze Svitav patřícího Bonanze Vendolí a také Taneční skupina Stacionáře Centra sociální péče Ústí nad Orlicí.

Dětem a mládeži z poličských základních a středních škol se jako první představila hudební formace Žabky ze studánky z Anenské Studánky. Soubor potěšil přítomné směsí populárních písní od českých autorů. Celý sál si s nimi zazpíval „Sladké mámení“ z filmu S tebou mě baví svět, „Láďa má velkou hlavu“ z repertoáru kapely Kabát a nakonec „Svařák“ od skupiny Harley.

Taneční vystoupení skupiny HD CROO nízkoprahového klubu Díra ze Svitav nenechalo nikoho na pochybách, že tanec a hudba patří mezi velké záliby členů klubu. Jejich cílem bylo ukázat, že tančit může každý. Povedlo se. Diváci jejich umění ocenili zaslouženým potleskem.

V divadelním kroužku Markéta z Domova na hradě Rychmburk nechybí zdatní amatérští herci. Své ostruhy si vysloužili již v několika vystoupeních a své umění představili i letos. Tentokráte zalistovali mezi Krkonošskými pohádkami o Trautenberkovi.

Nováčci přehlídky, Taneční skupina Stacionáře Centra sociální péče Ústí nad Orlicí, na sebe prozradili, že mají rádi jakoukoliv hudbu. Vystupují pro zábavu a potěšení druhých především v Ústí nad Orlicí a okolí. Letos obohatili představení také v Poličce.

Tanec si pro diváky připravil také Domov sociálních služeb Slatiňany. Vybrali si skladbu Ludwiga van Beethovena: “Sonáta pro Elišku“. Zatančili rovněž uživatelé a pracovníci Denního stacionáře a AC dílen Oblastní charity Polička, kteří si pro změnu vybrali skladbu francouzského avantgardního skladatele Yanna Tiersena. Jejich motýlí tance byly krásné. Domov na rozcestí Svitavy, který také spojil hudbu s tancem, nabídl divákům cestu Evropou. Obyvatelé Domova na zámku Bystré si ve spolupráci se studentkami a učitelkami Základní umělecké školy v Bystrém připravili ukázky historických dvorských tanců.

Po sérii tanečních vystoupení přišel pak na řadu zpěv. Písničku Petra Spáleného:“ Dítě štěstěny“ a lidovou „Padá, padá rosenka“ zazpíval hudební soubor Domova na zámku Bystré vedený Milenou Jonášovou. Hudební skupina Barbušáci z Domova pod hradem Žampach už několikrát přesvědčila publikum o svých hudebních a pěveckých kvalitách. Na letošek si připravili hudební hity, které nyní hýbou domovem.

V Tylově domě se amatérští umělci divákům představili dokonce ve dvou vystoupeních. Mladí diváci pokaždé ocenili snažení přítomných velkým potleskem. Přehlídka „Život je jen náhoda“ je také regionálním kolem pro postup na galavečer:" Duhové křídlo", které pořádá Národní rada osob se zdravotním postižením ve spolupráci s Pardubickým krajem. Cena: “Duhové křídlo“se uděluje zaměstnancům, organizacím a dobrovolníkům, kteří pracují v sociálních službách ve prospěch osob se zdravotním postižením.

Porota vybírající soubory pro slavnostní galavečer: “Duhové křídlo“, to neměla lehké. Nakonec zvolila Oblastní charitu Polička, Domov sociálních služeb Slatiňany a Domov na rozcestí Svitavy. Zvláštní ocenění poroty získala také skupina HD CROO z nízkoprahového klubu Díra ze Svitav.

Domov na zámku Bystré za všechny zúčastněné děkuje Tylovu domu v Poličce a všem zúčastněným partnerským organizacím za spolupráci při organizování a za účast v této přehlídce, která si našla své místo v kulturním kalendáři.


Obyvatel domova Pavel Urban – člen zlaté výpravy florbalového týmu ze Zimní speciální olympiády v Rakousku

V rakouských městech Graz, Schladming, Rohrmoos-Untertal a Ramsau am Dachstein se ve dnech 14. až 25. března konaly Zimní speciální olympijské hry 2017. V devíti disciplínách si změřily síly na 3 tisícovky sportovců s mentálním postižením ze 110 zemí. Olympijských her se dále zúčastnilo přibližně 5000 rodinných příslušníků, 1100 trenérů, 3000 dobrovolníků, 1000 novinářů a více než 2000 čestných hostů. Kromě sportovních soutěží zahrnovaly olympijské hry také kulturní a zdravotnické vzdělávací programy pro zúčastněné sportovce a jejich trenéry.

Speciální olympijské hry si v ničem nezadají s klasickými olympijskými hrami. Tradiční je také slavnostní zapálení olympijského ohně v kolébce her – v Řecku. Na jeho cestě do Rakouska se střídali v běhu s pochodní zástupci z různých zemí. Stejně slavnostní bylo i zahájení her, které se konalo 18. března ve Schladmingu.

Výprava českých sportovců s doprovodem se do Rakouska vydala 14. března. Domov na zámku si velmi cení účasti jednoho z jeho obyvatel, Pavla Urbana, který byl na olympiádu nominován do týmu florbalistů.

Z jeho vyprávění a také ze stránek Českého hnutí speciálních olympiád jsme se dozvěděli ledacos o sportovní části her, ale také o doprovodném programu, který je nedílnou součástí každé olympiády.Hned po příjezdu do Lince čekala na výpravu poznávací vycházka nočním městem s pochodněmi v rukách. Druhý den měli šanci poznat město důkladněji. Žlutým vláčkem projížděli sportovci nejzajímavějšími místy.  A to vše s výkladem v češtině a dokumentační hudbou. Na závěr se vyvezli tramvají až k zámku Pöstlingberg, který je nejen rekreační zónou obyvatel Lince, ale i místem her a pohádek pro děti. Po balíčkovém obědě vedla další cesta do města Traun poblíž Lince, kde na výpravu čekala návštěva zámku, setkání se mj. se starostou města a dalšími osobnostmi, představiteli Rotary klubu, se sportovci speciální olympiády z místního klubu a dalšími.

Večeře se pak uskutečnila v restauraci v hospodském venkovském stylu. Tomu také odpovídala rakousko-česká strava, v níž nechyběly ani chlupaté knedlíky se škvarkami, kuřecí stehna,  zelí na různé vařené i syrové způsoby a štrůdl. Z Lince se 16. března přesunula výprava do vlastního dějiště her, kdy se reprezentanti seznámili s místem budoucích zápasů – městskou halou a jejími třemi florbalovými hřišti.

O den později se již uskutečnil úvodní rozřazovací zápas ve florbale, kdy se naši hráči střetli s Azerbajdžánem. První výhra 5:0 ! Další zápasy ČR - Rusko 1:1, ČR - Irsko 7:1, ČR - Dánsko 5:1.

Následujícího dne čekal hráče opět budíček v 6:00, snídaně a odjezd do haly. První zápas se silným, ale hratelným Finskem, naši prohráli 1:2. Ve druhém zápase měli za soupeře tým Estonska a vyhráli 4:0. Teď již zbývá jen čekat na přidělení soupeřů do skupiny.

Dne 18. března se z olympijských měst Grazu, Rohrmoos-Untertal a Ramsau am Dachstein sjeli sportovci se svými výpravami na slavnostní zahájení Zimních Speciálních olympijských her 2017 v krásné aréně ve Schladmingu.

Mezi hosty byla také patronka českého hnutí speciálních olympiád Martina Dlabajová a ministryně práce a sociálních věcí ČR Michaela Marksová. V samotném programu vystoupila rakouská zpěvačka Helene Fischer i domácí dechovka. Tanečnice, dívka s postižením a další tanečníci vytvořili kouzelné unified vystoupení s míči. Obřadu byl přítomen také Timothy Shriver, předseda hnutí speciálních olympiád. Jeho matka Eunice Shriver Kennedy je zakladatelkou speciálních olympiád. Proběhl slib sportovců a do arény vběhli strážci ohně a domácí sportovec zapálil olympijskou pochodeň. Hry oficiálně zahájil rakouský prezident Alexander Van der Bellen.

Po slavnostním zahájení jsme se zase vrátili ke sportovnímu klání. Florbalisté hlásí výsledky: vyhráli jsme robin round. Do finálové skupiny jsme postoupili pouze my, Finové a Rusové. Finálové kolo po domluvě týmu se hraje systémem každý s každým pouze jednokolově. Zvýšil se hrací čas na 2 x 12 minut. Zápas s Rusy skončil naší výhrou 5:2. V pátek nás čekal úplně poslední zápas s Finy. Po jejich porážce je pořadí florbalových zápasů následující: 1. Česká republika. 2. Finsko, 3. Rusko.

Je potěšující, že česká výprava přivezla z dějiště Zimní speciální olympiády 2017 v Rakousku nejen zlatou olympijskou medaili z florbalu, ale „na bedně“ stáli také mnozí naši lyžaři a snowbordisté. Dohromady získali naši běžkaři, sjezdaři a snowbordisté ( celkem 21 sportovců) 10 zlatých, 10 stříbrných a 4 bronzové medaile.

Nejen Pavlu Urbanovi – autoru pěti olympijských gólů ze zlatého florbalového týmu, ale také ostatním našim borcům blahopřejeme a za krásné výsledky, kterými nás vzorně reprezentovali, jim moc děkujeme.

Významnou tečkou za naší úspěšnou účastí na 2017 SOWWG bude přijetí ministryní školství, mládeže a tělovýchovy ČR Kateřinou Valachovou, které se uskutečnilo ve středu  5. dubna v budově ministerstva v  Praze.

Dle vyprávění Pavla Urbana a  http://www.specialolympics.cz/