Aktuálně

V domově na zámku jsme společně s hosty oslavili Advent

Domov na zámku Bystré si každoročně připomíná tradice, které se váží k adventním svátkům. Začínají příchodem Mikuláše a pokračují Adventními oslavami a trhy, které se každoročně konají druhou adventní sobotu. V letošním roce připadly na 9. prosince, kdy se tělocvična domova proměnila ve vánoční kavárnu. Obyvatelé domova, jejich rodina, přátelé, zaměstnanci domova, si k čaji či kávě mohli nabídnout domácí štrúdl, vánočky a cukroví. K dobré atmosféře přispělo sváteční pásmo připravené obyvateli domova. Líbil se poetický vánoční příběh zahraný metodou „ stínového divadla“, který sklidil zasloužený potlesk stejně jako zpěv vánočních písní i koled v podání Rytmické skupiny domova na zámku, jejíž interpretační umění je čím dál tím lepší. Končící rok byl bohatý na události. Jejich průběh si mohli přítomní připomenout v pečlivě připravené fotografické prezentaci. Rodina a přátelé tak mohli vidět své blízké na fotografiích dokumentujících aktivity, kterých domov pro uživatele služby každoročně chystá několik desítek.

Po obědě se program přesunul na nádvoří vyzdobené tentokráte nejen vánočním stromkem, ale také svatou trojicí vyrobenou ze slámy. Hosty, kteří zavítali na oslavy blížících se vánoční svátků, potěšilo taneční i hudební vystoupení žáků Základní umělecké školy Bystré i hudební pásmo obyvatel domova. Všem účinkujícím, zejména těm nejmladším, kteří přes mrazivé počasí předvedli pečlivě připravený program, patří velké poděkování.

Návštěvníci trhů mohli na nádvoří zakoupit adventní dekorace i dárky pro své nejbližší. Trhovci nabízeli  výrobky lidových řemesel, stejně jako pochoutky z medu či tradiční vánoční pečivo.

Bývá dobrým zvykem představit návštěvníkům také pomocníky – canisterapeutické psy a lamy z Farmy u lamáka. Vždy klidný a trpělivý pyrenejský horský pes Edy s čertovskými růžky i lamička se sobími parohy potěšila malé i velké. Karel Nejman z Českého Meziříčí je sokolník, který se svým orlem střeží hradecké letiště. V Bystrém předvedl ukázku letu dravých ptáků a sov. Děti, na které se v domově při plánování oslav nikdy nezapomíná, mohly vyzkoušet některé z vánočních zvyků v dětských dílničkách, nebo se v  parku projet na koníčkách. V předsálí zámku byl instalován betlém vytvořený obyvateli a zaměstnanci domova, drobnosti „za kačku“ byly k mání na bleším trhu. Kdo se cítil zmožen, mohl se občerstvit masnými i tekutými lahůdkami v podání uzeného masa, prejtu, punče i svařeného vína

Adventní oslavy a trhy nabídly pestrý program pro malé i velké. Všem, kteří přišli do domova prožít s námi jeden z adventních dnů dělících nás od svátků vánočních, děkujeme za účast a přejeme krásné a požehnané vánoční svátky!

 


 

 

Stolní tenisté přivezli medaile z republikového turnaje

Ve Dvoře Králové nad Labem se ve dnech 16. - 19. listopadu uskutečnil již XXV. ročník republikového turnaje ve stolním tenise pořádaný Českým hnutím speciálních olympiád.  V pátek 17. listopadu přijal delegaci starosta města Dvůr Králové nad Labem ing. Jan Jarolím, následovala individuální prohlídka ZOO Dvůr Králové případně individuální prohlídka pivovaru TAMBOR.

Odpoledne již patřilo sportu. Po individuálních testech dovedností byli účastníci rozřazení do skupin a poté již následovaly soutěže, do kterých významně zasáhli také reprezentanti Domova na zámku Bystré.  Nejúspěšnějším se stal Alois Kejda, který ve čtyřhře s Vladimírem Maturou získal 2. místo ve své skupině a následně vybojoval zlatou medaili ve dvouhře. Vladimír získal rovněž 3. místo ve své kategorii. Další bysterský tenista, Martin Šídlo, který byl na turnaji poprvé, se umístil také na 3. místě v nižší kategorii. Zastoupen byl domov také v kategorii unified (sjednocená čtyřhra), ve které nováček Martin Šídlo a partner Ivo Musil získali 3. místo.                      

K vynikajícím výsledkům blahopřejeme a děkujeme za skvělou reprezentaci domova.

Abylimpiáda také letos prověřila šikovnost účastníků

Tradiční soutěž tvořivosti – Abylimpiáda  prověřila také v letošním roce šikovnost účastníků soutěže. Stalo se tak v úterý 14. listopadu, kdy v tělocvičně domova všechny přítomné přivítal ředitel domova na zámku Mgr. Ivo Musil a pak se na 135 soutěžících vydalo do „dílniček“ ukázat svůj um.

Během tvořivého odpoledne vznikala pod rukama šikovných tvůrců zajímavá díla - papíroví andělé a palmy, v keramické dílně zase postavičky do betléma. „Dřevaři“ vyráběli dřevěné stromky. Zejména děvčata zkoušela ozdobit batikou bavlněná trička. Fantazii a zručnost předvedli také aranžéři ať již květin, nebo obložených mís.

Harmonikáři z Čech i Moravy zahráli v Olešnici

Známé české písničky zněly v sobotu 4. listopadu v sále olešnického kulturního domu. Stalo se tak na tradičním „Setkání harmonikářů“ na pomezí Čech a Moravy, které pořádali. Olešničtí letos už podvacáté. Nechyběli u toho obyvatelé domova na zámku ze služby domov pro osoby se zdravotním postižením a chráněné bydlení. Na setkání s písničkami doprovázenými harmonikou se všichni již dlouho dopředu těšili. Tato tradiční akce vždy přinesla spoustu pěkných hudebních zážitků. A nebylo tomu jinak ani letos.Bylo milé, že je v Olešnici osobně přivítal starosta dr. Zdeněk Peša. Bysterští účastníci na setkání vzpomínají: “Vystoupení všech muzikantů bylo pěkné, nejvíce se nám ale líbila skupina třech děvčat z Bystřice nad Pernštejnem. Atmosféra v sokolovně byla moc pěkná. Zazpívali jsme si lidové písničky a někteří si i zatancovali.“

Domů se vrátili s dobrou náladou, spokojeni a plni hezkých zážitků. „Příští rok se do Olešnice třeba znovu rozjedeme“, vzkazují olešnickým pořadatelům.